Voňavý domov: Jak na pěstování eukalyptu?

Jak Pěstovat Eukalyptus

Výběr správného druhu

Svět eukalyptů je ohromující a nabízí nepřeberné množství druhů, z nichž každý má své specifické nároky na pěstování. Výběr toho správného druhu je proto klíčový pro úspěšné pěstování. Před nákupem si důkladně prostudujte, jaké podmínky daný druh vyžaduje, a zohledněte klima a prostředí, které mu můžete poskytnout. Zvažte, zda preferujete eukalyptus pro jeho vůni, vzhled nebo třeba pro produkci medu. Pro začátečníky jsou vhodné odolnější druhy, jako je eukalyptus gunnii nebo eukalyptus cinerea. Tyto druhy snášejí i méně příznivé podmínky a jsou méně náročné na péči. Naopak náročnější druhy, jako eukalyptus deglupta s atraktivní barevnou kůrou, vyžadují specifické podmínky a zkušenosti s pěstováním. Nezapomeňte, že eukalypty jsou poměrně rychle rostoucí stromy, proto je důležité vybrat druh, který bude odpovídat prostorovým možnostem vaší zahrady.

Zajištění dostatku světla

Eukalypty pocházejí z Austrálie, kde si užívají dlouhé hodiny slunečního svitu. Pro zdravý růst a krásné vybarvení listů potřebují dostatek světla i v našich podmínkách. Ideální je umístit eukalyptus na slunné stanoviště, kde bude mít přístup k přímému slunci alespoň 6 hodin denně. Pokud nemáte k dispozici dostatek přirozeného světla, můžete eukalyptus pěstovat i pod umělým osvětlením. Vhodná je zářivka nebo LED lampa se spektrem světla podobným slunečnímu. Nedostatek světla se projeví vytahováním rostliny, blednutím listů a celkovou slabostí. V takovém případě je nutné eukalyptus přemístit na světlejší místo nebo mu zajistit umělé osvětlení.

Půda a hnojení eukalyptu

Eukalyptus není na půdu příliš náročný, ale prospívá mu dobře propustná, mírně kyselá až neutrální půda. Důležitá je dobrá drenáž, protože eukalyptus nesnáší přemokření. Pokud je půda v daném místě příliš jílovitá a zadržuje vodu, je vhodné ji před výsadbou eukalyptu vylehčit pískem nebo štěrkem. Eukalyptus není náročný ani na živiny, ale pro bohatší růst a kvetení je vhodné ho během vegetačního období přihnojovat. Použít můžete hnojivo pro okrasné dřeviny s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Hnojení stačí aplikovat jednou za měsíc od jara do konce léta. V zimě eukalyptus nehnojte.

Srovnání druhů eukalyptu pro pěstování v Česku
Druh Mrazuvzdornost Náročnost na pěstování Vůně
Eukalyptus gunnii až -18°C Nenáročný Silná, mentolová
Eukalyptus citriodora až -5°C Středně náročný Citronová
Eukalyptus globulus až -10°C Náročný Silná, eukalyptová

Správná zálivka a vlhkost

Eukalypty pocházejí z Austrálie, kde panuje suché podnebí, proto jsou zvyklé na nepravidelnou zálivku. Zalévejte je důkladně, až když je vrchní vrstva zeminy suchá. V létě to může být i dvakrát týdně, v zimě stačí zalévat jednou za 14 dní. Eukalyptus nesnáší přemokření, proto se ujistěte, že má květináč dostatek drenážních otvorů a přebytečná voda může odtékat. Co se týče vlhkosti, eukalyptus preferuje spíše sušší vzduch. V zimě, kdy se topí a vzduch v bytě je sušší, mu prospěje občasné rosení listů. Používejte odstátou vodu pokojové teploty a roste pouze listy, ne kmínky. Správná zálivka a vlhkost jsou klíčové pro zdravý růst a krásnou vůni vašeho eukalyptu.

Teplota a ochrana před mrazem

Eukalypty jsou obecně považovány za rostliny milující teplo a sluneční svit. Většina druhů pochází z teplých oblastí Austrálie a nesnáší mráz. Pokud pěstujete eukalyptus venku, je důležité vybrat druh, který je odolný vůči mrazu ve vašem klimatickém pásmu. Některé druhy, jako například Eucalyptus gunnii, snesou i mírný mráz, zatímco jiné, jako například Eucalyptus globulus, jsou velmi citlivé na chlad. Mladé rostliny jsou obzvláště náchylné k poškození mrazem, proto je důležité je chránit během zimních měsíců. Můžete je přikrýt netkanou textilií, mulčovací kůrou nebo je umístit do chladné a světlé místnosti. Dospělé rostliny, které jsou již dobře zakořeněné, jsou odolnější. Pokud však očekáváte silné mrazy, je vhodné je chránit před mrazem. Pravidelné zalévání během podzimu pomůže rostlinám lépe se připravit na zimu. Naopak, v zimě je potřeba zálivku omezit, aby kořeny neuhnily vlivem přemokření.

Eukalyptus miluje slunce a teplo, proto mu dopřejte co nejsvětlejší stanoviště. Zálivku volte vydatnou, ale dejte pozor na přemokření, které by mohlo vést k hnilobě kořenů.

Zdeněk Zahradník

Řez a tvarování eukalyptu

Eukalyptus je obecně nenáročný na údržbu, ale pravidelný řez a tvarování mu pomůže udržet si atraktivní vzhled a zdravý růst. Řezání eukalyptu se provádí nejlépe na konci zimy nebo brzy na jaře, než začne nová sezóna růstu. V tomto období je rostlina v klidu a řez ji tolik nezatíží. Při řezu odstraňte všechny suché, poškozené nebo nemocné větve. Dále zkraťte větve, které narušují požadovaný tvar rostliny. Eukalyptus snáší i hlubší řez, takže se nemusíte bát zkrátit větve až o dvě třetiny jejich délky. Pravidelným řezem podpoříte větvení a vytvoříte hustší a kompaktnější korunu. Kromě řezu můžete eukalyptus také tvarovat. Tvarování se provádí zaštipováním vrcholků nových výhonků. Tím podpoříte růst bočních větví a dosáhnete požadovaného tvaru. Eukalyptus můžete tvarovat do podoby stromu s jedním kmenem nebo do keřovité formy.

jak pěstovat eukalyptus

Množení eukalyptu řízky

Množení eukalyptu řízky je trochu náročnější než výsev semen, ale s trochou trpělivosti a péče to zvládnete. Nejdůležitější je správný výběr řízků. Ty by měly být odebrány z mladých, zdravých výhonků a měly by být dlouhé asi 10-15 cm. Řízky odebírejte na jaře nebo začátkem léta, kdy je rostlina v plném růstu. Před zasazením odstraňte spodní listy a řeznou plochu namočte do stimulátoru růstu. Řízky zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem. Substrát udržujte stále vlhký, ale ne přemokřený. Řízky umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění může trvat několik týdnů až měsíců.

Škůdci a choroby eukalyptu

Eukalypty jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je mohou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří mšice, svilušky a molice. Tyto drobné potvůrky se živí rostlinnou šťávou, což může vést k deformaci listů, žloutnutí a zpomalení růstu. Proti těmto škůdcům lze bojovat pomocí insekticidních přípravků nebo biologickou cestou, například nasazením dravých roztočů.

Eukalypty mohou být náchylné i k houbovým chorobám, zejména k padlí a hnědé skvrnitosti listů. Tyto choroby se projevují bílým povlakem nebo hnědými skvrnami na listech a mohou vést k jejich opadávání. Prevencí je dobrá cirkulace vzduchu a vyhýbání se přemokření. V případě napadení je nutné použít fungicidní přípravky. Pravidelná kontrola rostlin a včasný zásah jsou klíčové pro udržení zdravých a krásných eukalyptů.

Sklizeň a použití eukalyptu

Eukalyptus se obvykle nepěstuje pro sklizeň dřeva, protože v našich podmínkách nedosahuje takové velikosti a kvality jako v Austrálii. Pokud si ale chcete natrhat pár větviček na dekoraci nebo pro jejich aroma, dělejte to šetrně. Nejlepší čas pro sběr je ráno, kdy je obsah aromatických olejů nejvyšší. Vybírejte si mladší listy, které jsou jemnější a mají intenzivnější vůni. Eukalyptové listy můžete sušit zavěšené ve svazcích na suchém a větraném místě. Usušené listy si uchovají svou vůni po dlouhou dobu a můžete je použít do vonných směsí, potpourri nebo k výrobě domácích dekorací. Pamatujte, že eukalyptus je toxický pro lidi i zvířata při požití, proto ho uchovávejte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Časté chyby při pěstování

Pěstování eukalyptu není složité, ale i zkušení pěstitelé se občas dopouštějí chyb, které mohou rostlině uškodit. Přílišná zálivka je častým nešvarem. Eukalyptus má rád vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Kořeny pak snadno uhnívají a rostlina hyne. Zalévejte proto s rozmyslem a nechte substrát mezi zálivkami vždy mírně proschnout. Nedostatek světla je další častou chybou. Eukalyptus potřebuje pro zdravý růst dostatek slunečního svitu. Pokud ho pěstujete v bytě, umístěte ho na nejjasnější možné místo. V opačném případě se rostlina vytahuje, listy blednou a ztrácejí svou typickou vůni. Nesprávné hnojení může také eukalyptu uškodit. Příliš mnoho dusíku v hnojivu podporuje růst listů na úkor tvorby silic, které dodávají eukalyptu jeho charakteristickou vůni a léčivé účinky. Používejte proto hnojivo s nižším obsahem dusíku a vyšším obsahem fosforu a draslíku, ideálně hnojivo určené přímo pro eukalyptus.

Publikováno: 26. 11. 2024

Kategorie: domov